“Актуальні питання дослідження вітчизняної історії та викладання предметів громадянської та історичної освітньої галузі в умовах НУШ”  

17 листопада 2022 року на базі Глухівський національний педагогічний університет імені Олександра Довженка

в асинхронному режимі відбулася  Всеукраїнська онлайн конференція з міжнародною участю «Актуальні питання дослідження вітчизняної історії та викладання предметів громадянської та історичної освітньої галузі в умовах НУШ» за участю понад 120 представників академічної спільноти з різних куточків України – наукових співробітників, науково-педагогічних представників, вчителів, здобувачів вищої освіти, здобувачів освітньо-наукового ступеня “Доктор філософії”.

У роботі конференції взяв участь Роман Висоцький – доктор історичних наук (габілітований), професор Інституту новітньої історії Університету Марії Кюрі-Склодовської в Любліні (Польща).

За результатами роботи конференції опубліковано Матеріали доповідей учасників.

Вступне слово до Збірника наукових праць


Ідея проведення подібного наукового заходу зародилася з розширенням Концепції нової української школи, як ключової реформи Міністерства освіти і науки України, до рівня базової середньої освіти.
Основоположним у цьому плані став 2021 рік: 2 квітня наказом Міністерства освіти і науки України № 406 було затверджено новий Державний стандарт базової середньої освіти.
Паралельно серед науковців, методистів та практиків велася робота над підготовкою модельних навчальних програм для 5-6-х класів у відповідності до Переліку модельних навчальних програм для 5-9 класів закладів загальної середньої освіти Типової освітньої програми для 5-9 класів закладів загальної середньої освіти, затвердженої 19 лютого 2021 року наказом № 235 Міністерства освіти і науки України.
Важливою віхою для нас науковців, що теоретично та практично здійснюють фахову підготовку майбутніх учителів навчальних предметів громадянської та історичної освітньої галузі, став початок 2021/2022 навчального року. Вчителі-практики пілотних закладів загальної середньої освіти в рамках інноваційного освітнього проєкту першими почали працювати за новими модельними навчальними програмами. Вони надали ще більше практичних даних про цей інноваційний процес. Повномасштабне російське вторгення в Україну, що триває вже дев’ятий місяць, безперечно, вплинула на діяльність і вчителів-практиків, і методистів, і науковців, однак, ще більш ствердила на думці, що всі ми на правильному шляху. Адже, зараз як ніколи, Україна потребує ефективних реформ та змін, перш за все для молодого покоління.
Перша Всеукраїнська онлайн конференція «Актуальні питання дослідження вітчизняної історії та викладання предметів громадянської та історичної освітньої галузі в умовах НУШ» проходить за партнерства науковців Глухівського національного педагогічного університету імені Олександра Довженка, Національного педагогічного університету імені М. П. Драгоманова, Сумського державного педагогічного університет імені А. С. Макаренка, Ніжинського державного університету імені Миколи Гоголя, історичного факультету Львівського національного університету імені Івана Франка, Донбаського державного педагогічного університету та Національного заповідника «Глухів».
Ми висловлюємо слова щирої вдячності колегам, що підтримали та розвинули цю ідею. У нашій спільній конференції взяли участь 114 учасників, перш за все, з України, а також з Польщі та Ізраїлю. Серед учених представлені матеріали 9 докторів наук, 2 наукових спрівробітників та 34 кандидатів наук. Важливий вклад до обговорення актуальних питань – це напрацювання 13 вчителів-практиків. Про перспективи розвитку порушеної на конференції тематики свідчить участь 11 аспірантів та 42 здобувачів вищої освіти – майбутніх науковців та педагогів. Географія учасників конференція в Україні представлена 13 областями та м. Києвом.
Завдяки нашій спільній співпраці під час проведення Всеукраїнської онлайн конференції «Актуальні питання дослідження вітчизняної історії та викладання предметів громадянської та історичної освітньої галузі в умовах НУШ» відбулося обговорення достатньо важливих та актуальних аспектів дослідження вітчизняної історії в умовах транформацій гуманітаристики, а також представлено практичний досвід пілотування навчально-методичних матеріалів у пілотних 5-х класах Нової української школи у 2021-2022 навчальному році та визначено актуальні питання викладання предметів громадянської та історичної освітньої галузі в умовах НУШ. Ми впевнені, що цей науковий захід в майбутньому стане традиційним. До зустрічі у листопаді 2023 року!

З повагою, Андрій Гриценко, доктор педагогічних наук, завідувач кафедри історії, правознавства та методики навчання Глухівського національного педагогічного університету імені Олександра Довженка, голова редколегії збірника.

Виступ на конференції «Актуальні питання дослідження вітчизняної історії та викладання предметів громадянської та історичної освітньої галузі в умовах НУШ» 17.11.2022: Щупак Ігор Якович, кандидат історичних наук, директор Українського інституту вивчення Голокосту «Ткума», постдокторант Університету Торонто, Заслужений працівник освіти України НОВА УКРАЇНСЬКА ШКОЛА ЗА УМОВ РОСІЙСЬКО-УКРАЇНСЬКОЇ ВІЙНИ: НОВІ ВИКЛИКИ і НОВІ ПРОГРАМИ З ІСТОРІЇ

Програма конференції:

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *