Ментальність і національний характер українців: відкрита лекція доктора педагогічних наук Наталії Валеріївни Гоголь

07 березня 2024 року для здобувачів освіти спеціальності 014 Середня освіта (Українська мова і література) Глухівського НПУ ім. О. Довженка завідувачем кафедри української мови, літератури та методики навчання, доктором педагогічних наук, доцентом Гоголь Наталією Валеріївною було проведено відкриту онлайн-лекцію на тему «Ментальність і національний характер українців». Упродовж лекції Наталія Валеріївна розкривала важливість таких понять, як «ментальність», «мовна ментальність, «національна ментальність», «архетипи національної ментальності», «національний характер українців» тощо. Апелюючи до аудиторії, лектор підкреслювала значущість означених понять для усвідомлення власної сутності, розуміння того, якими ми є насправді, а можливо, й того, якими ми будемо в майбутньому.

На початку лекції викладач представила Popplet за темою лекційного заняття. Доповідь лектора супроводжувалася світлинами, які були зроблені нею в різних куточках України. Також Наталія Валеріївна демонструвала предмети народного побуту, які є архетипами національної ментальності українського народу. Свої думки про значущість архетипів національної ментальності українців у сучасному світі здобувачі освіти та всі присутні висловали у «хмаринках слів», працюючи в додатку Mentimeter.

Лектор наголосила, що знання про ментальність, національний характер, психологічні особливості народу потрібні для самовдосконалення як окремого індивіда, так і нації в цілому. Усвідомлення того, що кожен українець є спадкоємцем мудрої нації, багатої духовно і морально, значною мірою сприятиме нашому подальшому вдосконаленню та розвитку.

Підсумовуючи, Наталія Валеріївна наголосила, що в різні часи домінують певні риси національного характеру. Головним засобом подолання негативних рис та деформацій української ментальності й політичної культури має стати Перемога над ворогом, побудова суверенної і соборної демократичної української держави. Від Майдану й донині триває феномен відродження українського козацького духу. Повномасштабне вторгнення спричинило зростання національної свідомості й патріотизму громадян, які зі зброєю в руках боронять свою землю та відстоюють національну ідею. Імперська фраза «Моя хата скраю – нічого не знаю» сьогодні має інше продовження: «Моя хата скраю – першим ворога зустрічаю».

Щиро дякуємо Наталії Валеріївні за цікаву, емоційну та надзвичайно важливу лекцію!

Наталія Медвідь, кандидат філологічних наук, доцент кафедри української мови, літератури та методики навчання